Prepressbg публикува статията на Франк Романо История за Наполеон, розетски камъни, пишещи машини и шрифтове (Napoleon and the Courier Font).
Статията ни припомня историята на употребата и етимологията на голяма шрифтова фамилия, създадена в началото на ХІХ век и представена в шрифтовите каталози под различни наименования: Egyptian, Slab Serif, Mechanistic, Square Serif, Serifenbetonte Linear-Antiqua и т.н. Всички наименования на тези букви, ако не насочват към рисунъка и звученето – механични, шрифтове с изявени серифи, правоъгълен сериф и т.н., съдържат определението „египетски”. То е свързано със събитията около военната кампания на Наполеон в Египет и интереса му към историята и археологията.
„Плакатите, които са използвали войските на Наполеон, за да изпращат съобщения, съдържат шрифт slab serif. Бил е по-лесно четим с телескоп. Кошовете, които били изпращани обратно за Франция с придобивки от войната, използвали същият шрифт.”
Особеностите на тези букви – отчетливост, яснота, липса на всякаква украса ги правят сполучлив избор за подобен род комуникация.
„Много от slab serifs имат имена като Cairo, Scarab, Memphis, Nile и Karnak...”
Източник: creativepro
Български източник: prepressbg
5 коментара:
Всички шрифтове с изравнена ширина са вече анахронични, навяват само носталгии...
Съгласявам се за Courier, Typewritter и други много експлоатирани втч системни шрифтове. Но от тази група има много ярки фонтове, които се използват активно
Харесвам например Rockwell, но не трябва да се използва под път и над път!
Познайте сега къде е Розетския камък - естествено в Лувъра!
Мисля, че е в Британския музей
Публикуване на коментар