28 декември 2008
20 декември 2008
Readerville
Тази седмица Readerville Journal отбелязва 8-годишнината си с представянето на корица №200 от поредицата „Most Coveted Covers”.
17 декември 2008
10 декември 2008
007
Angus Hyland от Pentagram и асистентът му Fabian Herrmann са автори на дизайна на изданието на Penguin Quantum of Solace: The Complete James Bond Short Stories от Ян Флеминг. Томът е с твърда подвързия, облечена с плат. На предната корица със сребърно фолио лаконично е гравирано емблематичното оръжие на Бонд Валтер ППК със заглушител. Със същата техника са възпроизведени текстът върху гръбчето и логото на издателя, вградено в знаменитото 007 - върху задната корица. Форзацът е тъмно винено червен - цвят, който се свързва с елегантността на света на Бонд. Ефектен бандерол, отпечатан на кафява опаковъчна хартия с релефен машинописен шрифт, обхваща тома и съдържа най-важната издателска информация, но и прави намек за класифицирана информация, за досие на тайните служби.
Издание, насочено към хората с вкус и отношение към книгата.
06 декември 2008
Най-добре илюстрираните детски книги за 2008
Класацията на Book Review вече повече от 50 години селектира най-добре илюстрирани детски книги на годината от хилядите продукти, предназначени за детска аудитория.
28 ноември 2008
Michelangelo. La Dotta Mano
Гала представянето на Michelangelo. La Dotta Mano, определена от издателите си Gruppo FMR като "най-красивата и най-скъпа нова книга в света", може би е най-пищният дебют на книга в историята, съобщава New York Times. Това произведение на изкуството е посветено на Микеланджело, изработено е ръчно, тежи над 28 кг. Размерите на книгата са приблизително 46х71 см, а цената й е 155 хил. долара и включва 500- годишна гаранция. Насладете се.
26 ноември 2008
22 ноември 2008
Най-доброто от дизайна на книгата
14 ноември 2008
Шрифт и книга
Годишникът на AAUP (American Association of University Presses) Book, Jacket & Journal Show представя най-добрите образци на дизайна на книги, показва актуалните тенденции в селекцията на шрифт за книги и периодика. Stephen Coles и the fontfeed са изследвали каталозите от последните три години и са извели класация на десетте най-предпочитани шрифтове, попаднали сред отличените заглавия.
1. Minion
“Wild Plants of the Sierra Nevada” - дизайн: Cameron Poulter
Със своите 64 шрифтови начертания Minion e една от най-пълните серифни шрифтови гарнитури.
“Memoirs and Madness” - дизайн: David Drummond
New Baskerville също е много популярен шрифт за книжен дизайн, макар да е прекалено деликатен и нежен за текстов набор.
3. FF Scala & 4. FF Scala Sans
“Boris Yeltsin and Russia’s Democratic Transformation” - дизайн: Ashley Saleeba
Образец, който е свързан с употребата на безсерифни и серифни букви. Това е и един от първите серифни шрифтове, проектиран специално за екранно четене.
“An Illustrated Chinese Materia Medica” - дизайн: Tracy Baldwin
Разработката на Роберт Слимбах от 1989 г. върху оригиналния дизайн на шрифта на Клод Гарамон от години е най-популярната дигитална интерпретация на един от най-забележителните серифни шрифтове.
6. Trade Gothic
“From Revolution to Ethics” - дизайн: David Drummond
Този ранен безсерифен шрифт е предпочитан за дизайн на обложки и корици. Подобно на Хелветика широкото разпространение често води до девалвация на характера и уникалността на образа.
7. Electra
“Arctic Spectacles: The Frozen North in Visual Culture, 1818 — 1875” - дизайн: Ashley Saleeba
Един от най-добрите шрифтове на Уилям Дуигинс, който заслужава да попадне в тази класация.
8. Fournier
“Crush” - дизайн: Mary Valencia
9. Dante
“The Selected Poetry and Prose of Andrea Zanzotto” - дизайн: Maia Wright
10. DIN
“Eye Contact: Photographing Indigenous Australians” - дизайн: Amy Ruth Buchanan
08 ноември 2008
Херман Цапф на 90 години
Hermann Zapf, един от най-забележителните световни дизайнери на шрифтове, е роден на днешния ден преди 90 години. Неговият Zapfino, проектиран през 1998, има огромен световен успех. Сред най-значителните му произведения са Palatino, Optima, Melior, Aldus, които бързо се разпространяват и днес имат широка употреба. Херман Цапф е професор в Техническия университет в Дармщат и в Технологичния институт в Рочестър. През 70-те и 80-те години работи в Ню Йорк заедно с Aaron Burns и Herb Lubalin по развиване на програми за типографски структури, които да обслужват и неспециалисти.
Херман Цапф е автор на повече от 200 шрифта, сред които най-известни са: Aldus (1954), Melior (1952), Optima (1958), Optima nova (2002), Orion (1974), Palatino (1950), Palatino nova (2005), Palatino Sans (2007), Saphir (1953), Zapfino (1998), Zapfino Extra (2003). Работи също и върху форми на Фрактура като Gilgengart (1938) и Hallmark Textura (1969).
04 ноември 2008
Нощ на корицата
Трета годишна нощ на книжната корица, организирана от TDC (Type Directors Club) - 5 ноември от 18 до 21 ч., Ню Йорк. Ще бъде представена голяма колекция от корици от цял свят.
01 ноември 2008
"Ангел в зоопарка" от Марин Бодаков
Ценните книжа
недовършени, съблазнителни стихове
обеднели роднини
на дъха
Ангел в зоопарка, 37 стихотворения от Марин Бодаков
Художник Кирил Златков
алтера 2008
29 октомври 2008
Красива книга
“Весела чета с боси крачета” от Зоя Василева, илюстрации Яна Левиева.
От анотацията на ИК "Жанет 45": “Весела чета с боси крачета” е красива книга. В първия миг събужда опасение, че е твърде изящна и може да пострада в нехайните детски ръце. Художничката Яна Левиева обаче е предвидила този страх и е превърнала цветните пръстчета и отпечатъци в основен елемент на илюстрациите като същевременно е оставила достатъчно въздух, за да може всеки невръстен читател да дооформи личния си екземпляр, да се превърне в съавтор, да си досътвори библиофилско издание.
За добрия вкус и усета към красивото никога не е рано, казват ни авторките, така както никога не е късно да се върнем към детето в нас.
“Весела чета с боси крачета” ще бъде представена в рамките на петия Събор на българската книга в музея „Земята и хората”, София, 27 октомври – 2 ноември.
24 октомври 2008
Коледни приказки
David Pearson и неговото ново предизвикателство White’s Books представят четири свои коледни предложения. Кориците са дело на самия David Pearson, както и на илюстраторите Petra Börner, Joe McLaren и Stanley Donwood. Интервю с David Pearson за селекцията на творбите, за печатната книга, за дизайна и илюстрацията четете в блога на CreativeReview.
18 октомври 2008
Дизайн на книгата 2007
AIGA Design Archives публикува избраните 100-те емблематични образци на дизайна на корици за 2007 от конкурса AIGA 50 books/50 Covers of 2007.
La Collina dei Conigli, дизайн: Mucca Design (New York, New York)
The Potomac Canal, дизайн: Robert L. Wiser (Silver Spring, Maryland)
The 1980s: A Virtual Discussion, дизайн: Franc Nunoo-Quarcoo (Baltimore, Maryland)
Rant, дизайн: Rodrigo Corral Design (New York, New York)
12 октомври 2008
Островът на края на света
В края на септември списание Creativity и Penguin Books обявиха победителя в първия годишен конкурс за дизайн на корици Hearts and Minds Talent Competition – базираното във Великобритания студио Matt Taylor's Design. Предизвикателството в състезанието беше корицата на романа на Penguin The Island at the End of the World от Sam Taylor, а дизайнът на Matt Taylor е избран сред повече от 300 участници. Романът ще бъде публикуван през 2009 г.
Сред 25-те финалисти са и Warren Kemp, Armando Bertolini, John Rice, Alan Vladusic, Laurie Hasan и др. Вижте някои от работите им.
Мат Тейлър е спечелил журито с най-забележителния, оригинален и мощен образ, който според организаторите би привлякъл онази част от читателите, към която се прицелва издателят. Тейлър е бил харесан още с подхода си към дизайна, който е далеч от буквалното тълкуване на сюжета, а търси вдъхновение от вътрешните вълнения на главните герои, с което адекватно отразява настроението и визията на острова на края на света.
Warren Kemp
Alan Vladusic
Laurie Hasan
John Rice